Year

Travelling Trophy

Nationals

Europeans

Inlands

2019

John Ready & Josh Hunt

Mersea & Brighlingsea SC

Paul & Robert Palmer

Thorpe Bay Yacht Club

John Ready & Josh Hunt

Mersea & Brightlingsea SC

2018

Ben Cutler-Sharp & Kez Wiltshire

Starcross Yacht Club

Neil Connelly & Trevor Bawden

Royal Corinthian YC

Lloyd Turner & Harry Lucas

Island YC

2017

Neil Connelly & Trevor Bawden

Royal Corinthian YC

Julian Reichert & Jeremy Sandford

Thorpe Bay YC

2016

John Ready & Sam Nicholls

Mersea & Datchet Water SC

Neil Connelly & Trevor Bawden

Stone SC

John Ready & Sam Nicholls

Mersea & Datchet Water SC

2015

Jack Tindale & Hugo Bull

Stone SC

Jack Tindale & Hugo Bull

Stone SC

Doug Smith & Jamie King

Starcross SC

2014

John Tuckwell & Chelsea Furber

Bala SC

Grant Piggott & Adam Piggott

Weston SC

John Ready & Angus Roberts

Mersea

2013

John Ready, Nahid Gaebler

Mersea GBR & Kieler YC GER

2012

John Ready, Jamie Bolingbroke Mersea

2011

Adam and Paul Charlesworth

Stokes Bay SC

Richie Hanmore, Stevie Pyman Stone SC

2010

Richie Hanmore

Stone SC

John Ready, Ryan Duffield

Mersea GBR & Nedlands YC AUS

2009

Neil Connelly, Buster Tickner Stone SC

2008

Neil Connelly, Buster Tickner Stone SC

2007

Grant Piggott, GWindle/Andy Webb

Weston SC

Grant Piggott,Windle, Andy Webb Weston

2006

Nick Elmore, Howard Warrington Thorpe Bay SC

John Ready/, Ryan Crawford, Stokes Bay S.C

2005

Ashley and Julia Machin

Datchet, Water S.C.

Andy Webb, Paul Gray

Harwich Town S.C

Ashley and Julia Machin

Datchet, Water S.C.

2004

Ashley and Julia Machin

Datchet, Water S.C.

Andy Webb, Finlay Humphries Harwich Town S.C

Ashley and Julia Machin

Datchet, Water S.C.

2003

Grant and AdamPiggott

Weston S.C.

Andy Webb, Paul Gray

Harwich Town S.C.

Sean and Jo Ward

Lymington Town

2002

Grant and Adam Piggott

Weston S.C.

William Sunnucks, Mark Self Brightlingsea S.C.

Andy Webb, Finley Humphreys Harwich Town S.C.

2001

Andy Webb, Paul Gray

Harwich Town S.C.

Andy Webb, Paul Gray

Harwich Town S.C

2000

Jason Smith, Julia Plumstead Stokes Bay S.C.

Andy Webb, Paul Gray

Harwich Town S.C.

Robin Smith, Lisa Gatton

Grafham Water S.C.

1999

Andy Webb, Paul Gray

Harwich Town S.C.

Andy Webb, Paul Gray

Harwich Town S.C.

Andy Webb, Paul Gray

Harwich Town S.C.

1998

Robin Smith, Lisa Gatton

Grafham Water S.C.

Will Sunnocks, Rob Gutteridge

Jason Smith, Julia Plumstead Stokes Bay S.C.

1997

Tim Reid, Trevor Hewitt Mudeford S.C.

Tim Reid, Trevor Hewitt Mudeford S.C.

Tim Reid, Trevor Hewitt Mudeford S.C.

1996

Tim Reid, Trevor Hewitt Mudeford S.C.

Tim Reid, Trevor Hewitt Mudeford S.C.

Jorgen Kerstens, Ward Groot

v1995

Robin Smith, Lisa Gatton

Grafham Water S.C.

Tim Reid, Trevor Hewitt Mudeford S.C.

Robert White, Graham Eeles Brightlingsea S.C.

1994

Tim Reid, Sally Fisher

Mudeford S.C.

Tim Reid, Sally Fisher

Mudeford S.C.

Erwin Kerstens, Jorgen Kerstens

1993

Tim Reid, Sally Fisher

Mudeford S.C.

Robert White, Graham Eeles, Brightlingsea S.C.

William Sunnocks, Rob Gutteridge

1992

Tim Reid, Trevor Hewitt, Mudeford S.C.

Tony Wetherell, Jeremy

Mitcham, Beaver S.C

Robert White, Huw Reynolds

Brightlingsea S.C.

1991

Mark Barnes, Francis Ball, Whitstable Y.C.

Tim Reid, Trevor Hewitt, Mudeford S.C.

1990

Robin Smith, Lisa Gatton

Marconi S.C.

Robert White, Elizabeth Clavell, Brightlingsea S.C

Robert White, Ian Newman Brightlingsea S.C.

1989

Robin Smith, Lisa Gatton

Marconi S.C.

Robert White, Sean Chatworthy Brightlingsea S.C.

Robin Smith, Lisa Gatton

Marconi S.C.

1988

Will Sunnucks, Rob Gutteridge, Datchet Water S.C

Robert White, Huub Lambriek

1987

David Williams, Ian Rhodes, Seasalter S.C.